RAO INDERJIT SINGH

RAO INDERJIT SINGH
State Minister of Housing and Urban Affairs

Union Minister of State (Independent Charge) for Ministry of Planning, Minister of State for Ministry of Urban Development and Ministry of Housing and Poverty Alleviation

Minister Profile
Rao Inderjit Singh, Descendent of Rao Tula Ram Freedom Fighter of India’s 1st War of Independent in 1857.
Constituency Gurgaon (Haryana)
Party Name Bhartiya Janta Party (BJP)
Email Address mos[dot]ud[at]nic[dot]in
Father's Name Late Rao Birender Singh, Ex-Chief Minister of Haryana and Union Agriculture, Food and Civil Supplies Minister.
Mother's Name Rani Chandra Prabha
Date of Birth 11 February 1950
Place of Birth Rewari (Haryana)
Marital Status Married
Date of Marriage 06 December 1976
Spouse's Name Smt. Manita Singh
No. of Daughters 2
Educational Qualifications
  1. ISC:- Lawrence School, Sanawar (HP)
  2. B.A. (Hons):- Hindu College, Delhi University
  3. LL.B:- Law Faculty, Delhi University
Profession Political and Social Worker, Agriculturist, Advocate
Permanent Address Rampura House,(Near B.B. Ashram)
Rewari- (Haryana)-123401
Tel. (01274)220044
Present Address 6, Lodhi Estate, New Delhi - 110003
Telefax. (011) 24643265-66
Room No.132-C, Nirman Bhawan, New Delhi 110011
Tel: 011-23061999, 23063898 Fax: 23061103
Official Address Room No.105-A, Parliament House, New Delhi 110001
Tel: 011-23094006 Fax: 011-23094015
Positions Held
1977-1982,
1982-1987,
1991-1996,
2000-2004
Elected as MLA 4 Times from Jatusana Vidhan Sabha (Haryana)
1986 -1987 Minister of State (Independent Charge) Food and Civil Supplies, Govt. of Haryana
1991-1996 Cabinet Minister, Environment & Forests and Medical & Technical Education, Government of Haryana
1998 Elected to 12th Lok Sabha
1998- 1999 Member, Committee on Science and Technology; Environment and Forests
2004 Elected to 14th Lok Sabha (2nd Term)
May 2004-06 Union Minister of State, External Affairs
Feb 2006-2009 Union Minister of State, Defence Production
2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (3rd term)
31 Aug. 2009 -2014 Chairman, Parliamentary Standing Committee on Information Technology
05 April, 2014 Resigned from 15th Lok Sabha
May, 2014 Re-elected to 16th Lok Sabha (4th term)
27th May, 2014 to 9th Nov, 2014 Union Minister of State (Independent Charge) Planning; Statistics and Programme Implementation; and Union Minister of State, Ministry of Defence
9th Nov, 2014 to 5th July, 2016 Union Minister of State (Independent Charge), Ministry of Planning; Union Minister of State, Ministry of Defence
5th July, 2016 onwards Union Minister of State (Independent Charge) of Ministry of Planning, Minister of State for Ministry of Urban Development and Ministry of Housing and Urban Poverty Alleviation
Social and Cultural Activities
  1. President: Bhartiya Yadav Maha Sabha (Regd.)
  2. Providing educational facilities in rural areas
Favourite Pastime and Recreation Angling; exploring nature in natural surroundings, reading
 

Golf, swimming, tennis, shooting;

  1. Member Indian Shooting Team from 1990- 2003;
  2. National Champion in Skeet Discipline for 3 years consecutively;
  3. Secured Bronze Medal in Commonwealth Shooting Championship;
  4. Secured 3 Gold Medals in SAF Games;
Sports & Clubs

Clubs: Member,

  1. Delhi Gymkhana Club,
  2. IIC,
  3. Delhi Golf Club,
  4. Kasauli Club,
  5. Chandigarh Golf Club.
Countries Visited Widely traveled
Other Information
  1. Member: National Executive, Bhartiya Janta Party.
  2. President, Paralympic Committee of India.
  3. President, Haryana Paralympic Committee.
  4. President, Haryana Rifle Association.